Listy do utraconej

"Ból bywa tak wielki, że człowiek zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Nawet jeśli musi kogoś przy tym skrzywdzić."

Tytuł: Listy do utraconej
Autor: Brigid Kemmerer
Wydawnictwo: YA!
Liczba stron: 414Wzruszająca opowieść o stracie drugiego człowieka.


Juliet jest nastolatką, która nie może pogodzić się ze stratą matki i od miesięcy pisze do niej listy, które zostawia na jej grobie. Jest to jej jedyny sposób na radzenie sobie z tą sytuacją. Pewnego dnia dostaje odpowiedź na napisany do matki list. Jest zdenerwowana, że ktoś naruszył jej prywatność. W złości odpisuje na wiadomość od nieznajomego. W ten sposób Juliet poznaje Declana, chłopaka, który również jest zraniony i cierpi z powodu straty. Tych dwoje zaczyna prowadzić korespondencje, która pozwala im w pełni otworzyć przed drugą osobą. Jednak gdy odkryją całą prawdę ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę.


 
W książce powielane są schematy takie jak strata, niemożność odnalezienia się w rodzinnej tragedii, napięte stosunki z rodziną jednak tego rodzaju wątki w książce są tak świetnie opisane i przedstawione, że zupełnie nie przeszkadzał mi bark zaskoczenie czy brak dynamicznej akcji.
Autorka napisała świetną młodzieżówkę z elementami dramatu, przez którą dosłownie można płynąć. Lekka i przyjemna w odbiorze, każdy kolejny rozdział zachęca nas do kolejnego i można by tak aż do końca książki. Bohaterowie są dosyć uparci, ale to przecież tylko zagubieni młodzi ludzie, dlatego też od początku ich bardzo polubiłam.


W historii Juliet i Declana jest dużo bólu i cierpienia, w którym bardzo pomaga im korespondencja oraz przyjaźń, która właśnie dzięki niej się między nimi zrodziła. W tych najtrudniejszych dla nich chwilach mają kogoś, z kim mogą swobodnie porozmawiać, czyli siebie. 


Jedną z głównych myśli, którą znajdujemy w książce jest zbyt pochopne osądzanie drugiego człowieka. Trzeba bardzo uważać, gdy kogoś oceniamy, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co przeszła i co czuje dana osoba.Książka była bardzo poruszająca, delikatna i subtelna.

Za egzemplarz dziękuję

 

11 komentarzy:

 1. Myślę, że to książka idealna dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurdę, muszę ją przeczytać. Mlodzieżówka, która zbiera tak dobre opinie jest co najmniej interesujaca. Zwykle na młodzieżówkach blogerzy wyżywają się w recenzjach, więc tym bardziej ją chcę. Podoba mi się motyw i to, że jak piszesz, ,,płynie się'' przez nią.

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo dosyć ciężkiej tematyki książkę czyta się szybko i płynnie! Jeszcze raz polecam :)

   Usuń
 3. Ja byłam nią dość rozczarowana, bo prawie nic się nie działo, więc nigdy nie rozumiałam zachwytów nad nią, ale poruszone problemy były ważne, więc w sumie nie żałuję, że po nią sięgnęłam. ;)

  https://sunreads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma w niej jakichś porywów, zagadek i zaskoczeń ale jest bardzo lekka i subtelna, myślę że to właśnie jej największy atut :)

   Usuń
 4. O książce już słyszałam i powiem tyle: intryguje mnie! Tylko że jakoś do tej pory nie mogłam jej dopaść, a ty narobiłaś mi jeszcze większego smaka. Lubię takie nieco dramatyczne tematy lektur, jak strata i rodzinne problemy!

  http://demoniczne-ksiazki.blogpsot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto przeczytać, więc nie zwlekaj! :)

   Usuń
 5. Jest to zdecydowanie jedna z lepszych młodzieżówek, jakie czytałam :D

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna historia, jedna z moich ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad.
Pod komentarzem możesz zostawić link do swojego bloga- na pewno zajrzę :)

Copyright © 2014 Grovebooks , Blogger