Prawda o kłamstwach

Och, jakże splątaną sieć tkany, gdy w kłamstwie wprawy nabywamy.

Marmion- Walter Scott
Kolejna interesująca książka od wydawnictwa Ya! Prawda o kłamstwach to w dużym skrócie książka o zasadach pamięci. 
Główna bohaterka to siedemnastoletnia Jess Wilson, która niestety nie jest zwykłą dziewczyną. Jess posiada zdolność zapamiętywania każdego dnia swojego życie, czyli cierpi na hipermnezję. Wszystkie zdarzenia przechowuje w bibliotece umysłowej i pamięta dosłownie wszystko… jak miała kolor bluzki, się zachowywała, jaki kolor paznokci danego dnia nosiła jej mama, kogo spotkała po drodze. Przez swoją niezwykłość brała udział w pewnym Programie badawczym, w którym traktowana była, jako królik doświadczalny.

„Pamięta program badawczy, który kontrolował ją przez lata. Pamiętam walkę o rozpoczęcie wszystkiego od nowa w szkole z internatem Dartmoor. Pamięta moment, w którym jej przyjaciółka wypadła z okna.”W pewnym momencie przeszłość do niej wraca i ponownie namiesza jej w głowie.Jeśli chodzi o moje odczucia podczas czytania tej lektury to były one dosyć mieszane. Bohaterka niestety nie jest jedną z tych, którą możemy pokochać czy polubić już po kilku rozdziałach. Osobiście aż do końca powieści nie zżyłam się z nią emocjonalnie. Jej brak empatii, wyrozumiałości czy po prostu ludzkiej życzliwości w dużej mierze został wyparty bądź przytłumiony przez wszystkie przykre sytuacje i doświadczenia podczas Programu. Wątek dotyczący pamięci, zapominania czy zapamiętywania jest bardzo oryginalny i przedstawiony w przystępny dla każdego czytelnika sposób czyniąc przy tym powieść nieprzeciętną. Oprócz prawdy i kłamstw w książce odnaleźć można wątki tajemnicze, miłosne, rodzinne a także możemy dostrzec różne rodzaje zmagań nastolatków po starcie bliskiej osoby.
Książka pod koniec zaczyna nabierać dużego tępa pełno jest zwrotów akcji, wcześniejsze tajemnice zaczynają wypływać na powierzchnię, co sprawia, że książki nie da się odłożyć.
 

Podsumowując książka bardzo mi się podobała, nie była to lekka i przyjemna opowieść a raczej świetnie napisana młodzieżówka z bardzo ciekawie przedstawionym i poprowadzonym wątkiem pamięci.
Jesteście wstanie wyobrazić sobie jak to jest pamiętać każdy najdrobniejszy szczegół z każdego dnia swojego życie?Za egzemplarz dziękuję


 

3 komentarze:

 1. Jeśli będę miała okazję, to z chęcią przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zainteresowana lekturą tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł na fabułę jest ciekawy, dlatego chciałabym przeczytać tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad.
Pod komentarzem możesz zostawić link do swojego bloga- na pewno zajrzę :)

Copyright © 2014 Grovebooks , Blogger